Financovanie

Zo stránky Manuál peších 🚶 a cyklistických 🚲 riešení
Verzia z 16:43, 2. marec 2019, ktorú vytvoril Dusoft (diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie

Na financovanie tvorby cykloinfraštruktúry odporúčame využívať primárne rozpočet obce a poplatok za rozvoj pri súkromnej výstavbe. Okrem financií z rozpočtu sú dostupné aj ďalšie možnosti ako:

  1. Integrovaný regionálny operačný program - určený aj pre projekty cyklistickej infraštruktúry, viac na http://www.ropka.sk/sk/irop/
  2. Nórske fondy - poskytované za podmienky spolufinancovania práve na zelenú infraštruktúru a zlepšovanie životného prostredia vrátane cyklotrás
  3. Granty na lokálnej úrovni - častokrát poskytované za podmienky spolufinancnovania od lokálnych subjektov ako sú banky (VÚB, Poštová banka, Slovenská sporiteľňa a iné) alebo obchodné siete (Tesco, Kaufland, LIDL a iné)
  4. Dotačná schéma pre rozvoj cyklodopravy Ministerstva dopravy (pravdepodobne od roku 2020)

Financie na údržbu

Okrem vybudovania cyklotrás či stojanov pre bicykle, myslite aj na ich pravidelnú a dlhodobú údržbu. Pre každú novú cyklotrasu odporúčame vyhradiť financie na jej udržiavanie ako lokálne opravy, čistenie od listov, blata či snehu, obnovu značenia a iné. Už viacero nových cyklotrás po niekoľkých rokoch bolo “vymazaných” práve kvôli neexistujúcej či nedostatočnej údržbe.

Ďalšia kapitola: Typy cyklotrás