Parkovanie bicyklov

Zo stránky Manuál peších 🚶 a cyklistických 🚲 riešení
Verzia z 12:16, 12. máj 2020, ktorú vytvoril Dusoft (diskusia | príspevky) (→‎Stojany pre bicykle)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie

Parkovanie bicyklov musí spĺňať podmienky bezpečnosti, ľahkej dostupnosti a optimálne aj ochranu pred nepriaznivým počasím. Zákonník práce 311/2011 Z.z. stanovuje v § 151 povinnosť zamestnávateľov poskytnúť zamestnancom bezpečné parkovanie nemotorových vozidiel - bicyklov alebo kolobežiek.

Parkovanie bicyklov rozlišujeme na krátkodobé (pre návštevníkov) a dlhodobé (pre obyvateľov, zamestnancov, študentov, dlhodobé návštevy a iné). Počet parkovacích miest pre bicykle môžete stanoviť na základe odporúčaní dokumentu Podpora nemotorovej dopravy v Bratislave.

Krátkodobé parkovanie

Krátkodobé parkovanie bicyklov zriaďujte najmä pri vstupných priestoroch (vchod, východ, dvere, brány a pod.), vo vstupných halách budov (ak sú dostupné bez schodov či cez rampu), k priestorom pre fajčiarov a do priestorov pod dohľadom bezpečnostnej služby alebo kamerového systému.

Dlhodobé parkovanie

Dlhodobé parkovanie bicyklov odporúčame zriadiť v uzavretých miestnostiach (dostupné napr. cez vrátnika či recepciu, či na kľúč, kód a pod.), vo vstupných halách budov, ako kryté vonkajšie parkovanie pod dohľadom bezpečnostnej služby či kamerového systému alebo v garážach (napr. vyhradenie niekoľkých miest pre bicykle). V prípade garáži je nutné poskytnúť bezpečný prejazd cyklistov (napr. skrátením závor).

Stojany pre bicykle

Vhodné stojany pre parkovanie bicyklov musia umožňovať uzamknutie celého rámu bicykla. Zároveň musí byť kostra stojanu vhodná na uzamknutie pevných zámkov typu U. Z bezpečnostných dôvodov sú nevhodné stojany umožňujúce uzamknutie iba kolesa. Tieto stojany odporúčame použiť len výnimočne, napríklad v prípade stiesnených priestorových pomerov, za podmienky, že sú umiestnené v bezpečnej zóne pod dohľadom.

Bicyklové stojany umiestňujte najmä pri dochádzkových bodoch ako sú úrady, nemocnice, školy, obchody, parky, pešie zóny a pod. Ako vhodný priestor sú okraje vozovky, špecificky napr. pred a za priechodmi pre chodcov, ktoré takto tvoria aj bariéru proti ilegálnemu parkovaniu. Alternatívou je umiestňovanie stojanov na chodníky, avšak mimo priamych peších trás, napr. na okraj chodníkov, okolo stromov, pri lavičkách a pod.

Bicyklové stojany typu U pri supermarkete. (Bratislava)

Odporúčame konzultovať ďalšie dokumenty uvádzané v zdrojoch, ktoré poskytnú informácie o typoch a umiestnení stojanov a ukážky.

Ďalšia kapitola: Súkromná výstavba a cyklotrasy