Cyklotrasa R51: Devínska radiála

Zo stránky Manuál peších 🚶 a cyklistických 🚲 riešení
Verzia z 10:07, 7. september 2021, ktorú vytvoril Jožo (diskusia | príspevky) (→‎Rozpracované projekty)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
{{#set: Is in=Karlova Ves| Is in=Devín| Is in=Devínska Nová Ves|Is type=Radiála }}

Fukcia trasy

Spojenie centra mesta s Devínom a Devínskou Novou Vsou. Súčasť trasy EuroVelo 13 na území Bratislavy.

Vedenie trasy

Most Lafranconi – Devínska cesta – Devín – Devínska Nová Ves – Devínske jazero

Celá trasa má viesť po nábreží Dunaja a Moravy po komunikáciách bez automobilovej dopravy.

  1. Mapa hotovej časti na OSM.org
  2. Mapa plánovanej časti na OSM.org

Stav

Od Devína cez Devínsku Novú Ves je trasa vedená po bývalej tzv. pohraničiarske signálke - asfaltovej komunikácii po brehu rieky Morava alebo v jej záplavovej oblasti.

Na Devíne je vedená po nábreží okolo sútoku Dunaja a Moravy buď formou pešej zóny s povolením vjazdu cyklistov alebo cestičky pre chodcov a cyklistov.

Samostatná cestička pre chodcov a cyklistov je vybudovaná na začiatu Devína (cca 650 m od ulice Pri lesostepi po Slovanské nábrežie).

Samostatná cestička pre chodcov a cyklistov je vybudovaná od Karloveského ramena po most na ostrov Sihoť.

Rozpracované projekty

Chýbajú dva úseky, začiatočný od Mostu Lafranconi po Karloveské rameno, ktorého príprava začala v období 2010-14, ale stroskotala na komunikácii s vlastníkom pozemkov, Univerzitou Komenského. Tento úsek je mimo motorovej dopravy, avšak po nespevnenom povrchu.

Dlhodobo problematickým úsekom je Devínska cesta, kde bolo vypracovaných viacero štúdií, avšak žiadna z nich sa nedočkala kompletnej realizácie.

Vo volebnom období 2010-14 bola vypracovaná štúdia, ktorá spočívala v maximálnom využití rôznych paralelných komunikácií, aj za cenu predĺženia trasy, prekonávania výškových rozdielov a viacerých úrovňových križovaní s Devínskou cestou. Zrealizovaný bol jediný úsek - Tieňava. Zvyšok návrhu už dnes nie je aktuálny. Okrem toho boli na Devínskej ceste vyznačné aspoň piktogramy upozorňujúce na pohyb cyklistov a sezónne znížená maximálna povolená rýchlosť.

V roku 2019 bol predložený na posudzovanie vyplyv na životné prostredie komplexný projekt na rekonštrukciu Devínskej cesty, ktorý počíta aj s bezpečnou cyklotrasou v celej dĺžke.

V auguste 2021 bolo vyhlásené obstarávanie na projekt pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie a realizáciu stavby vrátane súvisiacej inžinierskej činnosti nutnej pre vybudovanie a vyznačenie cyklotrás v úseku Nábrežie Ľubomíra Kadnára (Karloveské rameno, t. j. od Mosta Lafranconi po Klub Mark Twain).